Martin Pollack - ur. w 1944 r., austriacki pisarz, dziennikarz i tłumacz. Po polsku ukazały się jego liczne książki, ostatnio „Topografia pamięci” (Czarne). Publikowany przez nas tekst to mowa, którą wygłosił 27 października tego roku w Darmstadt, odbierając Nagrodę Akademii Języka i Poezji im. Johanna-Heinricha Mercka za swoje eseje i krytyki literackie. Tytuł - „Wyborcza”

Europa, a ściślej mówiąc, Unia Europejska tkwi w kryzysie, być może najgłębszym i najbardziej niebezpiecznym od czasu jej powstania. To nic odkrywczego. Wszyscy to wyraźnie widzimy i z coraz większą troską obserwujemy go zarówno w Niemczech, jak i we Francji, we Włoszech i w Austrii, by podać tu tylko kilka przykładów. Wszędzie w Europie. Kryzysu nie sposób nie dostrzec, jest wręcz namacalny.

Z niepokojem obserwujemy coraz większą popularność, jaką się cieszą prawicowe i skrajnie prawicowe partie, które nie kryją nawet swojej niechęci do zjednoczonej Europy. Pracują nad tym, by zniszczyć liberalną demokrację, wolność słowa, niezależność mediów i sądów oraz zastraszyć społeczeństwo obywatelskie, i by na koniec całkowicie je rozbić.

Pozostało 84% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej