Ks. Jan Kracik (1941-2014) – historyk, zwłaszcza Kościoła. Był profesorem Papieskiej Akademii Teologicznej (Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II) w Krakowie. Autor wielu książek i artykułów zamieszczanych m.in. przez „Znak” i „Tygodnik Powszechny”, a także „Wyborczą”. Tekst za: „Pro Memoria. Biuletyn Informacyjny Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau”, nr 17-18/2002-2003. Tytuł: „Wyborcza”. Tytuł autorski „Maksymilian Kolbe – od takich słów do takich czynów!”

Od takich słów do takich czynów! Nie on jeden przeszedł tę drogę. Chociaż w jego przypadku oba jej etapy kontrastują jeszcze mocniej. Ze względu na etap trzeci, obozowy – heroiczny i męczeński. Ale tylko w jasełkowej hagiografii święci przez całe życie są lepsi i mądrzejsi od swojego otoczenia, impregnowani wobec niechlubnych urojeń własnej epoki, i nadają się pod każdym względem do naśladowania. Czci dla religijnych czy narodowych bohaterów towarzyszy od wieków potrzeba jednoznaczności. Zainteresowanie skupia się więc na szczytach, a nie na trudach wspinania się na nie. Jakby gotowa, wyidealizowana wielkość była większa od realnej, zdobywanej stopniowo, a nieraz zgoła okrężnymi drogami!

***

Założony przez o. Kolbego w 1922 r. miesięcznik „Rycerz Niepokalanej” zaczynał od 5 tys. egzemplarzy, a w 1938 r. osiągnął nakład jednego miliona. Od 1935 r. Niepokalanów zaczął wydawać (konsultując rzecz z przebywającym na misjach w Japonii o. Maksymilianem) „Mały Dziennik”. Jednorazowy nakład prasy niepokalanowskiej (osiem tytułów) sięgał 1,5 mln egzemplarzy, co stanowiło więcej niż połowę nakładu całej prasy katolickiej. Oznacza to wielki wpływ na kształtowanie poglądów i postaw ludzkich.

Pozostało 85% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej