Ernest Skalski - ur. w 1935 r., publicysta, dziennikarz: w czasach PRL-u m.in. w tygodnikach „Kultura” i „Polityka”, od 1981 r. w „Tygodniku Solidarność”, później w „Tygodniku Powszechnym”. Od 1989 w „Gazecie Wyborczej”, był w niej zastępcą redaktora naczelnego

W dniach 22-24 czerwca 1944 r. ludzie „Łupaszki” - Zygmunt Szendzielarz, przejeżdżam przez jego rondo przy wjeździe do Ostrołęki - wymordowali 67 litewskich mieszkańców Dubinek i okolic. 80 proc. ofiar to kobiety i dzieci. Wiek: dwa miesiące, rok, dwa lata, trzy lata, pięć, dziesięć, 12 lat... Tożsamość: córka rolnika, żona rolnika, córka nauczyciela, żona leśnika, kierownik skupu mleka, żona leśnika w zaawansowanej ciąży, matka leśnika... Niemowlęta zabijano w kołyskach, córkę litewskiego policjanta przed rozstrzelaniem zgwałcono.

Był to odwet za wcześniejszą akcję litewskich formacji kolaborujących z Niemcami, tzw. szaulisów. 20 czerwca 1944 r. rozstrzelali oni 39 Polaków we wsiach Glinciszki i Podbrzezie. Czy zrozumiała wściekłość z powodu tej zbrodni ma usprawiedliwiać zbrodnię w Dubinkach?

Pozostało 97% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej