Yuval Noah Harari – ur. w 1976 r., izraelski historyk, jeden z największych myślicieli współczesnego świata, twórca dataizmu. Autor bestsellerowej „Sapiens: Krótka historia ludzkości”. W Wydawnictwie Literackim wyszła właśnie po polsku jego książka „Homo deus. Krótka historia jutra”. Harari mieszka z mężem koło Jerozolimy, jest weganinem, medytuje i raz w roku przez 30 dni żyje bez książek i mediów społecznościowych. Nie używa smartfona

Robert Siewiorek: Twierdzi pan, że do końca XXI w. po homo sapiens może nie być śladu – zastąpią nas homo deus, ulepszony przez bioinżynierię superczłowiek, cyborgi lub maszyny obdarzone sztuczną inteligencją. Albo że zredukowani do roli mikroczipów rozpłyniemy się bez śladu w totalnym systemie przepływu informacji. Chciałby pan tego dożyć?

Yuval Noah Harari: Wszystkie te scenariusze są możliwe i nie można stwierdzić, który z nich się zrealizuje. Nikt nie wie na pewno, jak będzie wyglądał świat nawet w roku 2050, nie wspominając już o 2100. Jedyne, czego jesteśmy pewni, to to, że świat będzie się wtedy bardzo różnił od dzisiejszego. Jeśli ktoś opisuje świat roku 2100 i ten opis brzmi jak science fiction, to prawdopodobnie się myli. Jeśli jednak ktoś opisuje świat roku 2100 i nie brzmi to jak science fiction, to ten ktoś myli się na pewno.

Pozostało 88% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej