Katarzyna Tubylewicz – pisarka, kulturoznawczyni, tłumaczka literatury szwedzkiej. Autorka powieści „Własne miejsca”, „Rówieśniczki” i „Ostatnia powieść Marcela”, pomysłodawczyni antologii „Szwecja czyta. Polska czyta”. W 2017 r. ukazała się jej książka „Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie”

„Akademia Szwedzka nie jest już obok społeczeństwa ani ponad nim. Znajduje się na absolutnym dnie, a nawet głęboko pod nim” – napisał wczoraj szef działu kultury dziennika „Dagens Nyheter” Björn Wiman. Tak podsumował najnowszy akt kryzysu w słynnej na cały świat instytucji kultury, która decyduje o tym, kto otrzyma literackiego Nobla – odejście stałej sekretarz Akademii Sary Danius.

Czy to ona była winna problemom? Absolutnie nie. Ale jak podsumował „The New York Times”: mężczyzna dopuścił się molestowania seksualnego, a kobieta poniosła odpowiedzialność. „To plama wstydu, której nie da się już wyczyścić” – skomentował sprawę Per Wästberg, pisarz i jeden z członków Akademii, który – na razie – nie odszedł. W ostatnich dniach z prac noblowskiego gremium wycofało się aż pięciu z 18 znamienitych przedstawicieli kultury. Król Karol XVI Gustaw głowi się teraz, jak zmienić statut instytucji, zanim zostanie całkowicie sparaliżowana.

Pozostało 82% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej