Jacek Santorski – ur. w 1951 r., polski psychoterapeuta, psycholog, wydawca i przedsiębiorca. Autor m.in. „Jak żyć, żeby nie zwariować”, „Jak przetrwać w stresie”, „Wskazówki na dobre i na złe czasy”

Notowała: Monika Redzisz

Ciało

1. Dbaj o swoją wagę. Bądź lekki, elastyczny. Biegaj, ćwicz, rozciągaj się, chodź z kijkami. Tego rodzaju aktywność przenosi się na lekkość myślenia, na plastyczność komórek, które wolniej się starzeją.

2. Uzupełnij braki w uzębieniu, myj codziennie włosy. Marynarki sprzed 20 lat nie wyglądają dobrze, dopasuj oprawki okularów do współczesnej mody.

3. Nie patrz na to, jaki masz wiek metrykalny, tylko mentalny. Nie ma dziś zapotrzebowania na mądrego starca. Dzięki medycynie żyjemy dłużej i dłużej jesteśmy sprawni. Ale musimy zawrzeć pakt, niemal jak z diabłem, że będziemy zawsze młodzieńczy.

Między 40. a 50. rokiem życia zmienia się metabolizm, należy zmienić sposób odżywiania, żeby nie ważyć nagle 100 kilogramów, tylko swoje zwykłe 65. Spowolnienie metabolizmu można potraktować jako metaforę – zwalnia także nasz metabolizm emocjonalny.

Pozostało 85% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej