Yuval Noah Harari - ur. w 1976 r., izraelski historyk, jeden z największych myślicieli współczesnego świata, twórca dataizmu. Autor bestsellerowej „Sapiens: Krótka historia ludzkości”.
18 kwietnia w Wydawnictwie Literackim wychodzi po polsku jego książka „Homo deus. Krótka historia jutra”.
Harari mieszka z mężem koło Jerozolimy, jest weganinem, medytuje i raz w roku przez 30 dni żyje bez książek i mediów społecznościowych. Nie używa smartfona

Poszukując rozkoszy i nieśmiertelności, ludzie w rzeczywistości starają się wskoczyć na poziom bogów. Nie chodzi tylko o to, że wieczna rozkosz i nieśmiertelność to boskie atrybuty, lecz także o to, że aby pokonać starość i nieszczęście, ludzie będą najpierw musieli posiąść boską władzę nad własną biologiczną podstawą. Jeśli zyskamy kiedyś moc pozwalającą nam usunąć groźbę śmierci i bólu, ta sama moc wystarczy prawdopodobnie do niemal dowolnego przekształcania naszego organizmu, do manipulowania na niezliczone sposoby naszymi organami, emocjami i inteligencją. Będziemy mogli kupić sobie siłę Herkulesa, zmysłowość Afrodyty, mądrość Ateny albo szaleństwo Dionizosa – jeśli akurat to będzie nam odpowiadało.

Pozostało 96% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej