Krzysztof Kozłowski – filozof, dziennikarz, pierwszy szef MSW w niepodległej III RP. Urodził się w 1931 r. W latach 1956-2008 redaktor „Tygodnika Powszechnego” (od 1965 r. wicenaczelny). Redagował w nim m.in. słynny „Obraz tygodnia” – wymykającą się cenzurze rubrykę informacyjną.
W latach 1989-2001 senator (OKP, UD, UW). W rządzie Tadeusza Mazowieckiego od marca 1990 r. wiceminister spraw wewnętrznych, od lipca tego samego roku do stycznia 1991 minister. Zmarł 26 marca 2013 r.

Kto może zostać nazwany dobrym chrześcijaninem? Nie ci od walki, nie ci, którzy nigdy, broń Boże, nie odpuszczą, tylko ci, „którzy wprowadzają pokój”

Jedno już wiem, kończąc tę osiemdziesiątkę. Kiedy znowu przyjdzie dziennikarz czy dziennikarka i zapyta: „Proszę pana, pan tak długo żyje i tyle pan przeżył, to niech pan mi powie, czy warto było?”, z całą odpowiedzialnością będę mógł odpowiedzieć: „Warto było”. Warto było spotkać was na drodze życia, pracować z wami, przyjaźnić się z wami, być z wami. Po stokroć warto było, i za to dziękuję.

Pozostało 82% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej