Miastko jest ani wielkie, ani malutkie. Zrewitalizowany plac miejski, trochę przedwojennych budyneczków, garść bloków, peerelowska zabudowa jednorodzinna plus rozpełzające się przedmieścia z willami z architektonicznych gotowców. Ludzie pracują w usługach, drobnej produkcji, rolnictwie. Proletariat z ambicjami, klasa niższa średnia i lokalna elita – garstka przedsiębiorców, urzędników, nauczycieli. Przysłowiowy lekarz, aptekarz, notariusz. I Biedronka, rzecz jasna.

Miastka nie warto szukać na mapie. Znajdziemy jedno, na Pomorzu. Rozmiarami nawet pasuje – ale nie o nie chodzi. Miastko istnieje gdzieś na Mazowszu, ale ukrywa imię, bo może być wszędzie.

To symbol i ucieleśnienie Polski B, tej spoza Warszawy, Gdańska, Białegostoku czy jeszcze mniejszej Łomży.

Ta Polska popiera PiS całym sercem. Bo „dobra zmiana” dała jej to, czego akurat potrzebowała. Ale uwaga. Nie było to, jak nam się zdaje, 500 plus, godność czy poczucie wartości – twierdzą socjolodzy w najgorętszym raporcie ostatnich miesięcy „Dobra zmiana w Miastku. Neoautorytaryzm w polskiej polityce z perspektywy małego miasta”. Dawno nie było badania, które rozpalałoby takie emocje.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Program 500 plus zmienia Polskę na lepsze. Są na to twarde dowody

Dlaczego Kaczyńskiemu rośnie?

W wyborach 2015 r. PiS dostał w Miastku grubo ponad średnie – 37,6 proc. – poparcie w całej Polsce, bo blisko 50 proc. głosów. Ale tak dobry wynik miał na całym zdominowanym przez małe miasta i miasteczka Mazowszu – 47,7 proc. Dziś PiS dobija do tego wyniku w całym kraju – ma ponad 40 proc. zwolenników.

Dlaczego PiS wygrał? I dlaczego po dwóch latach rządzenia pełnego skandali, które zniechęcają nie tylko tzw. elity – bo wyrąb Puszczy, panoszący się myśliwi czy zamach na kobiety to sprawy irytujące również wielu „suwerenów” i nawet jeśli są wycinkowe, to powinny w końcu zsumować się w sondażowe spadki – cieszy się aż taką sympatią?

Pozostało 87% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej