Magdalena Czyż – redaktorka kwartalnika poświęconego dialogowi chrześcijańsko-żydowskiemu (www.spotkania.prchiz.pl), rzeczniczka prasowa Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów

Do dziś nie wiem, dlaczego kupiłam tę książkę. Trafiłam na nią w katalogu wysyłkowym znanego wydawnictwa. Na okładce była zupełnie nijaka, właściwie brzydka twarz faceta w koloratce, w za dużych okularach, z idiotyczną grzywką, i tytuł „Duchowny niepokorny”. Przecież to oksymoron, pomyślałam. I może dlatego dłużej zatrzymałam się przy opisie tej książki.

Wrogo nastawiona do kleru i Kościoła katolickiego, jaki znałam z małego miasteczka, w którym się wychowałam, kupiłam książkę chyba właściwie wbrew sobie. Pamiętam, że wartości katolickie, którymi byłam karmiona na lekcjach religii, uznawałam wtedy za pseudowartości i je w całości odrzucałam. Tym samym Kościół był zupełnie poza orbitą moich zainteresowań. Dlatego tym bardziej dziś się dziwię, usiłując sobie przypomnieć przyczynę tego zakupu. A jednak odmienił on całe moje życie, przyprowadzając mnie do miejsca, w którym jestem.

Pozostało 91% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej