Paweł Machcewicz – historyk, profesor w Instytucie Studiów Politycznych PAN. W latach 2000-05 kierował pionem badawczo-edukacyjnym IPN-u. Od listopada 2008 do kwietnia 2017 r. był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej

Oznaki nadciągającej burzy były widoczne i słyszalne od dawna, poczynając od ataków na Muzeum ze strony Jarosława Kaczyńskiego jeszcze w 2008 r., tuż po ogłoszeniu naszej koncepcji programowej. W czerwcu 2013 r. na kongresie swojej partii zapowiedział, że chce ona „zmienić kształt Muzeum II Wojny Światowej, tak żeby wystawa w tym Muzeum wyrażała polski punkt widzenia”.

W odpowiedzi wydałem oświadczenie dla Polskiej Agencji Prasowej. Zwracałem uwagę, że „nikt nie ma monopolu na orzekanie, co jest polskim punktem widzenia, Polacy różnią się między sobą, i jest to jedna z największych wartości niepodległego, demokratycznego państwa, którym cieszymy się od 1989 r. Niepokój budzi także zapowiedź, że partia polityczna po objęciu władzy zmieni treść wystawy Muzeum. Godzi to wprost w zasadę autonomii instytucji kultury”.

Pozostało 89% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej