*Julia Wizowska – podróżniczka, fotografka, dziennikarka. Urodziła się w ZSRR, wychowała w Kazachstanie. Repatriantka, od 13 lat w Polsce. Nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej

Ostatni tydzień przed początkiem nowego roku szkolnego. W hipermarketowych alejkach z artykułami biurowymi panuje ścisk: rodzice z dziećmi odhaczają na liście kolejne pozycje. „Czarny czy granatowy?” – matka pyta o tornister syna, na oko siedmioletniego. Ona woli tańszy, on – z superbohaterem. W końcu kobieta ulega namowom. „Niech ci będzie – mówi. – I tak się zaraz rozleci”.

Choć cena na metce to równowartość kilku przejazdów komunikacją miejską, środowiskowy koszt produkcji tego plecaka jest wysoki. Projektantka mody Eileen Fisher, odbierając w 2015 roku nagrodę ekologiczną, powiedziała: „W rankingu branż najbardziej zanieczyszczających środowisko przemysł tekstylny zajmuje drugie miejsce. Przed nim jest tylko petrochemia”. Ropa naftowa to „brudna” kopalina – nie ma roku bez katastrofy tankowca i zanieczyszczenia oleistą cieczą wód i wybrzeży. Tkanina, z której uszyto tornister, to najczęściej poliester, powstający właśnie z ropy.

Pozostało 90% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej