GRZEGORZ SROCZYŃSKI: „Zdradziliśmy nasze wolnościowe ideały, tolerowaliśmy dzikie nierówności i niszczenie państwa opiekuńczego, napadaliśmy inne kraje z wątpliwych powodów, torturowaliśmy więźniów i zawsze mieliśmy jakieś dobre usprawiedliwienia dla tych wszystkich praktyk. Ale nie powinniśmy się dziwić, że wyborcy chcą teraz kogoś innego” – mówił pan miesiąc temu w Brukseli. W czyim imieniu?

JAN ZIELONKA: Liberałów. Czuję się społecznym liberałem.

Takie bicie się w piersi ma sens?

– Przyznanie się do winy ma sens.

Żeby odzyskać wyborców, którzy kiedyś popierali demokrację liberalną, trzeba nie tylko nowych pomysłów i programów. Do tego przede wszystkim trzeba posłańca.

Posłańca?

– Nowego listonosza. Łatwo usiąść przy stoliku i opracować program: „Zobaczmy, czego ludzie chcą, i dajmy im to”. Preferencje wyborców są dokładnie badane, więc politycy mają złudne poczucie kontrolowania naszych głów. W USA badania pokazały, że nowy prezydent „musi przynieść zmianę”. Aż 40 proc. deklarowało, że owa „zmiana” – cokolwiek oznacza – to najważniejsze kryterium. Clinton próbowała się w to wpisać, obiecała podwyższenie płacy minimalnej, podniesienie podatków korporacjom. „Zmuszę bogaczy z Wall Street, żeby wreszcie płacili uczciwą dolę!” – krzyczała na wiecu. Czyli próbowała nawet zmienić język na inny, nie swój. Tyle że do głoszenia zmiany trzeba mieć wiarygodność, której liberalnemu obozowi dramatycznie brakuje.

W Polsce było podobnie. Do ostatniego momentu przed wyborami mówiono, że Kopacz jest naszą jedyną nadzieją i poprowadzi liberałów do zwycięstwa. Tylko elity medialne w to wierzyły, nikt inny. I nie trzeba być pisowcem, żeby to widzieć.

Komorowski, Duda - niczego nie rozumiecie. My też

„Establishment musi zapłacić za to, co zrobił” – to pana słowa. Brzmi jak z wiecu Donalda Trumpa lub Marine Le Pen.

– Mówię takie rzeczy od dawna. Liberałowie zbyt długo uważali, że wszystko jest jak trzeba. Nie mieliśmy planu B. Jak ktoś wychodził z nowym pomysłem, to mu głowę ucinano. „Anarchista!”. „Zwariowany akademik!”. Bo krytykuje i kracze. Tacy sygnaliści we własnym obozie byli traktowani z buta albo ośmieszani.

Prezydent Trump. Ameryka czeka na generalny remont

Pan też?

– Mnie było łatwiej. W ramach tych liberalnych elit mam dość bezpieczną pozycję, siedzę na etacie profesorskim w Oksfordzie, jestem przed emeryturą, mogę sobie pisać, co chcę, i gwizdać na opinię kolegów. Poza tym nie mam własnego środowiska politycznego. Jak mnie gdzieś nazwą populistą, to nawet się nie dowiem, bo w Polsce jestem od czasu do czasu, w Anglii też od czasu do czasu, a później we Włoszech, gdzie mam dom. Żona przez część roku pracuje w Sydney, więc regularnie jestem na drugim końcu świata. Nie czuję presji.

Pozostało 86% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej