Dopóki żyjemy, brakuje nam sensu. Śmierć dokonuje błyskawicznego montażu naszego życia, czyli wybiera jego najbardziej znaczące momenty. Tylko dzięki śmierci życie pozwala nam się wyrazić

Pier Paolo PasoliniDopiero co wrócił z Paryża. Francuzom, czekającym na premierę jego najnowszego filmu "Salo, czyli 120 dni Sodomy", powiedział na pożegnanie: "Myślę, że wywoływać skandal to prawo, być jego ofiarą to przyjemność, a kto unika tej przyjemności, jest moralistą. Sam złożyłem właśnie dwie skromne propozycje, w stylu Swifta: pożreć nauczycieli szkół obowiązkowych i szefów włoskiej telewizji...".

Jest sobota, 1 listopada 1975 r. ?Wstaje późno, jak zawsze - relacjonuje jego kuzyn. - Je w domu z matką, z Graziellą i Nico Naldinimi [członkami rodziny - J.M.]. Potem pojawiają się Laura Betti i Ninetto Davoli [aktorzy, najbliżsi przyjaciele Pasoliniego]. O czwartej przychodzi Furio Colombo [redaktor naczelny dziennika ?l'Unita?, organu Włoskiej Partii Komunistycznej]. Będzie przeprowadzał z nim wywiad, potrwa to do szóstej. Tytuł zaproponuje sam Pasolini: ?Wszyscy jesteśmy zagrożeni ??.
Pozostało 95% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej