Klątwa Wołynia. Powrót upiorów przeszłości
O tych upiorach pisał kilkadziesiąt lat temu na łamach "Kultury" paryskiej Józef Łobodowski. Pisarz o ciekawej, niebanalnej biografii, a zarazem wielki zwolennik porozumienia polsko-ukraińskiego.

Do Jurija Szuchewycza [SMOLEŃSKI]
Mam osobisty problem z Pańską rozmową z Igorem Miecikiem, Panie Juriju. Brak mi odwagi, by pouczać Pana, człowieka, który spędził w sowieckich łagrach 30 lat, zamkniętego tylko i wyłącznie za ojca - Romana, dowódcę Ukraińskiej Powstańczej Armii

Latają w nas iskry
Zapamiętała tylko morderców. Tych dobrych wyrzuciła z głowy. Fragment książki Witolda Szabłowskiego "Sprawiedliwi Zdrajcy" o Ukraińcach, którzy podczas rzezi wołyńskiej ratowali PolakówW lipcu Polska wypowiedziała Ukrainie wojnę. Wojnę hybrydową. Czego się spodziewaliście? Macie teraz naszą odpowiedź na swój zdradziecki atak. Wojna to wojna. Ale to nie my ją rozpoczęliśmy - usłyszałem w słuchawce telefonu, zanim zdążyłem powiedzieć coś więcej niż "dzień dobry" i zapytać o projekt uchwały ukraińskiego parlamentu o "historii ludobójstwa narodu ukraińskiego dokonywanej systematycznie i konsekwentnie przez państwo polskie".
Pozostało 94% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej