"Nasi druzja z kalifatu". Co ma wspólnego Kreml z tzw. Państwem Islamskim? Jak kończą bohaterowie polegli w Ługańsku dla Matki Rusi? Fragmenty książki "Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina" wydanej nakładem W.A.B.
Piotr Brysacz, Jędrzej Morawiecki: Ćwierć wieku temu - mimo kryzysu, wojny w Czeczenii, korupcji, uwikłań kryminalnych - Rosja zdawała się wreszcie wyzwolona, chwilami wyuzdana wręcz. Bardziej liberalna, spontaniczna i nieprzewidywalna niż Polska...


Krystyna Kurczab-Redlich: To Rosja oglądana oczami przyjezdnych. Oni nie widzieli, jak się taki rozbawiony obywatel zmienia, gdy podejdzie milicjant, żeby go wylegitymować. Rosjanie są genetycznie wyposażeni w dodatkowy chromosom: chromosom strachu. Chociaż sami przed sobą się do tego nie przyznają... Jak długo w historii Rosji trwał okres naprawdę wolny od strachu przed państwem? Od 1986 roku, kiedy Gorbaczow wypuścił Sacharowa z aresztu domowego w Gorkim, a ostatnich więźniów politycznych z łagrów, do 2000 roku, roku wstąpienia Putina na Kreml. Za krótko.
Pozostało 96% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej