Timothy Snyder - (ur. w 1969 r.) amerykański historyk, profesor Uniwersytetu Yale. Autor m.in. wydanych po polsku książek "Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem" i "Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie".

Na początku 2017 roku miało zostać otwarte w Gdańsku muzeum poświęcone II wojnie światowej. Być może najambitniejsze ze wszystkich, ale rząd PiS stwierdził, że "nie wyraża polskiego punktu widzenia". W praktyce zapewne oznacza to pominięcie zarówno doświadczeń polskich, jak i historii tej wojny w ogóle.

Zagrywka polega na zastąpieniu niemal gotowego muzeum globalnego lokalnym, nieznanym (na razie w ogóle nieistniejącym), a następnie na twierdzeniu, że nic się nie zmieniło. Muzeum przedstawiałoby bitwę o Westerplatte, gdzie Polacy przez siedem dni opierali się Niemcom we wrześniu 1939. Chociaż obrona była bohaterska, zastąpienie nią II wojny światowej oznacza pominięcie tego, jak Polacy walczyli za swój kraj przez następne pięć i pół roku. I rezygnację z historycznej okazji do zredefiniowania tego, jak świat rozumie tę wojnę.
Pozostało 93% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej