W progu rezydencji w snobistycznym Saint-Cloud na obrzeżach Paryża wita mnie rudy kot, choć spodziewałam się ukochanych dobermanów pana domu. Jean-Marie dał się z nimi sfotografować sławnemu Helmutowi Newtonowi w pozie przypominającej zdjęcia z owczarkami niemieckimi Adolfa Hitlera.

Okazałą posiadłość Montretout twórca Frontu Narodowego otrzymał w 1976 roku w spadku razem z 30 mln franków. Darczyńcą był przedsiębiorca Hubert Lambert, zwolennik założonej dwa lata wcześniej partii.

Kot przymilnie ociera się o mnie, kiedy czekam na spotkanie w salonie, gdzie ze stylowych sztukaterii na suficie zaczyna odpadać farba.

Podobno rok temu jeden z psów pożarł kota Marine, obecnej szefowej Frontu i córki Jeana-Marie. Przyznała, że długo tę rodzinną tragedię opłakiwała, gdyż jest "kocią mamą". Wydarzenie nie poprawiło napiętych stosunków w rodzinie Le Penów. Kilka miesięcy temu córka wyrzuciła patriarchę rodu z założonej przez niego partii.

Kamilla Staszak: Antysemita, przeciwnik imigrantów, nacjonalista, faszysta - tak mówią o panu. W oczach przeciwników jest pan wcielonym Lucyferem.

Jean-Marie Le Pen: Jestem małym, miłym diabełkiem. Moi przeciwnicy fantazjują o tej szatańskości, chcą ugrać chwytliwym porównaniem swój kawałek tortu. Cenię niezależność i wolność osobistą. Mówię, co myślę, a jeśli komuś się to nie podoba, jego problem. Albo się mnie kocha, albo nienawidzi. Niedługo będę obchodził 60-lecie wybrania mnie po raz pierwszy do Zgromadzenia Narodowego i...

...w 1956 roku jako 27-latek został pan najmłodszym posłem.

- Moja wnuczka Marion pobiła ten rekord. Jako 22-latka została najmłodszą posłanką w historii Francji! Chciałem powiedzieć, że nigdy nie miałem - ani ja, ani moja partia - pomocnych mediów do dyspozycji. Dziennikarze zawsze byli nam nieprzychylni. Podobnie zresztą jak związki zawodowe, stowarzyszenia pracodawców czy też przedstawiciele różnych wyznań. A mimo to powoli, pomimo wielu wrogów, staliśmy się najbardziej liczącym się ruchem politycznym we Francji. W czasie ostatnich wyborów regionalnych na Front Narodowy oddało głos ponad 6,8 mln ludzi. Blisko 28 proc. głosujących.
Pozostało 91% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej