Jest największą zagadką w rządzie PiS. Jak ceniony prezes banku, w którym większość akcji mają Hiszpanie, i członek Rady Gospodarczej przy premierze Tusku ma odnaleźć się w elicie władzy, która z zapałem tropi biznesowy układ i atakuje obcy kapitał?

Paweł Szałamacha. Nikifor polskich finansówSMS-y o Cudzie

Dla tych, którzy z Morawieckim pracowali, mariaż z PiS nie jest zaskoczeniem. - W rocznicę urodzin Piłsudskiego przypominał SMS-em najbliższym współpracownikom: "Dziś obchodzimy urodziny wielkiego polskiego wodza". W rocznicę Cudu nad Wisłą wysłał SMS-a o wielkim zwycięstwie, które zatrzymało marsz bolszewików na zachód - opowiada bankowiec.
Jego bank BZ WBK sponsorował film "1920 Bitwa Warszawska" i półkolonie dla dzieci, których tematem przewodnim był patriotyzm. Wydał nawet kartę pre-paid "Kresy-Syberia", ale kupiło ją kilkadziesiąt osób. - Zatrudniał harcerzy z ZHR. Słyszałem, jak jedna z pracownic pytała drugą, czy jej ojciec też był internowany - opowiada nasz rozmówca. Wicepremier lubi napić się wina, ale co roku w hołdzie dla powstania warszawskiego przez 63 dni zachowuje abstynencję.
Pozostało 85% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej