Ziemowit Szczerek - ur. w 1978 r., dziennikarz, pisarz, tłumacz. Autor m.in. "Rzeczypospolitej zwycięskiej. Alternatywnej historii Polski", reportażu literackiego z Ukrainy "Przyjdzie Mordor i nas zje" (za tę książkę dostał Paszport "Polityki") i "Siódemki", "polskiej powieści drogi na szosie nr 7". Właśnie wydał "Tatuaż z tryzubem".

Chciałem skrócić sobie drogę przez zakorkowaną wylotówkę z Krakowa i wbiłem się w wąskie uliczki za Ikeą. Dość luksusowe nowe osiedla, ale dostępne już dla klasy średniej. A konkretnie - dla zakredytowanych po uszy ludzi, pogardzanych z jakiegoś powodu i z lewa, i z prawa: lemingów.

Tu też był korek. Mieszkańcy luksapartamentów grzęźli swoimi porządnymi samochodami na błotnistych drożątkach, które ucieleśniały wszystkie stare stereotypy związane z polskimi drogami, i klęli na czym świat stoi.

Tak, myślałem, to właśnie jest, niestety, III RP. To, co prywatne - luksus i wysoki połysk, i to wszystko dostępne całkiem szerokiej grupie ludzi. Ale to, co wspólne, tam, gdzie władza ma ogarniać - festiwal niekompetencji, olewactwa i spychologii.
Pozostało 95% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej