Michał Bilewicz - ur. w 1980 r., profesor Wydziału Psychologii UW, kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami, laureat tegorocznej nagrody Narodowego Centrum Nauki w naukach humanistycznych i społecznych.

Agnieszka Jucewicz: Olga Tokarczuk, laureatka nagrody Nike za "Księgi Jakubowe", powiedziała w TVP Info: "Wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości. Tymczasem robiliśmy straszne rzeczy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów". W internecie wylała się na nią fala hejtu, od "lewacki zryty mózg" po "żydowską szmatę". Grożono jej nawet śmiercią.

Michał Bilewicz: Te reakcje są typowe dla ludzi narcystycznie idealizujących własną przeszłość. Pytanie, czy dokonując publicznych ekspiacji, mówiąc "my" również w imieniu osób nieprzekonanych i ich przodków, jesteśmy w stanie cokolwiek zmienić. Czy nie odbieramy im prawa do dumy z tych tolerancyjnych elementów historii?
Pozostało 96% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej