Mój prapradziadek ze strony ojca był znanym praskim młynarzem. Miał dziewięć córek - opowiadał o swoich przodkach Vaclav Havel. - No i musiał cały swój majątek poświęcić na ich posagi, a dla jedynego syna nie zostało już nic.

Pradziadek Vaclava pracował więc jako robotnik. Ale już jego syn, jak żartowano w Pradze, nie pogodził się z tym losem i znowu się dorobił. Skończył architekturę, pożyczył skądś pieniądze, wybrukował gdzieś porządnie rynek i został przedsiębiorcą budowlanym. Zbudował kilka secesyjnych domów, pierwsze w Pradze kryte lodowisko, a w 1905 r. pierwszy budynek z żelazobetonu - pałac Lucerna. Pełen labiryntów i ukrytych przejść dom, w którym umieszczono kino, teatr, kawiarnię, bary i dziesiątki sklepów. Dziadek sam go projektował i kierował budową.

Ojciec Havla kupił puste podwórko za Pragą i na wzgórzu wybudował willową dzielnicę Barrandov. Stworzył tam też tarasy widokowe, które razem z Lucerną należały do rodziny jako Zakłady Gastronomiczne Lucerny i Barrandova. Brat ojca Milosz wybudował na Barrandovie studia filmowe.
Pozostało 97% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej