Penicylina - reakcje alergiczne

*
17.09.2012 12:42
A A A Drukuj
Penicylina - reakcje alergiczne. Mam problem, ponieważ jestem chora i mój doktor przepisał mi antybiotyk, który zawiera penicylinę. Nie pamiętam, kiedy ostatnio brałam jakikolwiek antybiotyk, prawdopodobnie było to w dzieciństwie, teraz mam 40 lat. Nie wiem czy mam uczulenie na penicylinę, a boję się wziąć ten antybiotyk. W dzieciństwie stosowałam go i nic mi po nim nie było. Czy można dostać uczulenie w dorosłym życiu?
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
Pierwsze objawy choroby alergicznej mogą wystąpić w każdym wieku.

Penicyliny należą do leków najczęściej uczulających, częstość występowania reakcji z nadwrażliwości wynosi 3-8%. U ponad 92% pacjentów preparaty te są dobrze tolerowane!!!

Penicyliny dzieli się na:

* naturalne (penicylina G, penicylina benzylowa)

* półsyntetyczne (penicylina V, metycylina, oksacylina, kloksacylina, nafcylina, ampicylina, amoksycylina, karbenicylina, azlocylina, piperacylina)

Preparaty penicyliny naturalnej, podawane metodą iniekcyjną stosowane są obecnie jedynie w warunkach szpitalnych, przed ich podaniem wykonywane są próby punktowe. W warunkach ambulatoryjnych zlecane są penicyliny półsyntetyczne.

Reakcje z nadwrażliwości na leki częściej występują u osób w średnim wieku, zwłaszcza u kobiet oraz w przypadku stosowania terapii przerywanej.

Ryzyko reakcji niepożądanych po lekach zwiększają: choroby wątroby, nerek, alkoholizm, AIDS, leczenie immunosupresyjne (stosowane m.in. u osób po przeszczepieniu narządów), ciężkie choroby wymagające leczenia wieloma lekami.

W Pani przypadku ryzyko wystąpienia reakcji z nadwrażliwości na antybiotyki jest niewielkie. Jeśli antybiotykoterapia jest niezbędna, powinna Pani zacząć przyjmować zalecony antybiotyk. W wielu przypadkach zaniechanie leczenia wiąże się z większym ryzykiem działań niepożądanych niż antybiotykoterapia.

Oczywiście w razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych (mogą wystąpić po przyjęciu każdego leku, nie tylko antybiotyku) powinna Pani przerwać kurację i skontaktować się z lekarzem.

Pokrewne tematy: www.alergie.mp.pl

Odpowiedziała

dr n. med. Grażyna Durska
Zakład Medycyny Rodzinnej
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Poradnia alergologiczna "Podgórna" w Szczecinie

Piśmiennictwo:

Bogus-Buczynska I., Kuna P.: Praktyczne aspekty alergii na antybiotyki betalaktamowe. Terapia. Alergologia. 2006; 14, 4, (178): 71-77.
Rudzki E.: Penicyliny. Alergia na leki. Wydawnictwo Czelej, 2002: 97-138.
Rudzki E.: Penicyliny. [W:] Gliński W., Rudzki E. (red.): Alergologia dla lekarzy dermatologów. Wydawnictwo Czelej 2002: 271-275.
Rudzki E.: Alergeny. Medycyna Praktyczna 2008; 455-473.


Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.



Wróć do serwisu | Przeczytaj regulamin



Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu