Przewlekły stan zapalny błony śluzowej żołądka

*
20.06.2012 13:15
A A A Drukuj
Proszę o przetłumaczenie i wyjaśnienie wyniku badania histopatologicznego wykonanego podczas gastroskopii: Gastritis chronica simplex minoris gradus cum hyperplasia foveali. Czy powinnam brać jakieś leki? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
Trudno rozpatrywać sam opis histopatologiczny bez opisu badania endoskopowego.

Nie wiadomo, skąd były pobierane wycinki, czy występowały polipy żołądka, czy obecne były cechy refluksu żółciowego itp. Nie wiemy również, z jakiego powodu wykonano badanie histopatologiczne- jakie były zmiany endoskopowe, które skłoniły lekarza do wykonania biopsji.

Niniejsze rozpoznanie histopatologiczne oznacza przewlekły stan zapalny błony śluzowej żołądka niewielkiego stopnia z rozrostem dołeczkowym. Nie jest to nic poważnego.

Co do leczenia trudno się wypowiadać bez wszystkich niezbędnych informacji. Nie wiemy, jakie były dolegliwości, które skłoniły do poddania się gastroskopii. Nie leczymy bowiem wyników, ale pacjenta.

Nie wiadomo także, czy wykonywany był test ureazowy w kierunku infekcji Helicobacter pylori, która bardzo często bywa przyczyną zapalenia błony śluzowej żołądka. Tym bardziej trudno wypowiedzieć się na temat koniecznego leczenia.

Pokrewne tematy: www.gastrologia.mp.pl

Odpowiedziała
dr n. med. Anna Mokrowiecka
specjalista chorób wewnętrznych
Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej
Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.Wróć do serwisu | Przeczytaj regulaminArtykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.