A Jihad for Love
Mohamed el Bachiri, David Van Reybrouck
Head of Zeus, Londyn

Ten uśmiechnięty, serdeczny 47-latek w okularach to jeden z najczęściej cytowanych obecnie intelektualistów europejskich. Zapraszany na międzynarodowe konferencje i panele dyskusyjne po obu stronach Atlantyku, odważnie mówi o potrzebie reformy Unii Europejskiej − nieskutecznej, nieefektywnej i niemającej na siebie pomysłu.

Choć z wykształcenia jest historykiem kultury i archeologiem, jego teksty politologiczne publikują prestiżowe tygodniki i magazyny w Europie i USA. Sam przyznaje, że zna bardzo wielu rozdających karty w dzisiejszej UE i stara się im wyjaśnić, że Europa, jaką znaliśmy, właśnie się kończy. Przyjaźni się chociażby z francuską minister kultury Françoise Nyssen, która przez lata była jego wydawczynią.

Być może David Van Reybrouck, doktor Uniwersytetu w Lejdzie, pisarz, eseista, autor sztuk teatralnych, a przede wszystkim badacz kolonializmu i neokolonializmu, nie napisałby znakomitej książki „Kongo. Opowieść o zrujnowanym kraju” (pol. wyd. 2016, tłum. Jadwiga Jędryas), gdyby nie ojciec.

Pozostało 93% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej