W czwartek 27 września zapraszamy na oficjalną premierę książki "Kieślowski. Zbliżenie”. Gośćmi Ewy Wieczorek i Michała Nogasia w Centrum Premier Czerska 8/10 będą: autorka biografii Katarzyna Surmiak-Domańska oraz przyjaciele i współpracownicy reżysera: Grażyna Szapołowska, Jerzy Stuhr i Andrzej Titkow. Biletów już nie ma, ale zapraszamy do oglądania transmisji na Wyborcza.pl. Początek o godz. 19.

"Kieślowski. Zbliżenie"

Katarzyna Surmiak-Domańska
Agora, Warszawa

W filmie „Przypadek” pokazał bohatera, którego życie układa się w trzech zupełnie odmiennych od siebie wariantach w zależności od tego, czy udaje mu się zdążyć na pociąg odjeżdżający z Łodzi Fabrycznej. Życie samego Krzysztofa Kieślowskiego także zawiera w sobie co najmniej trzy różne biograficzne narracje.

Historia pierwsza – o niewyobrażalnym sukcesie

Po premierze „Krótkiego filmu o zabijaniu” (kinowa wersja „Dekalogu 5”) w Cannes w 1988 r. zdobywa światową popularność i uznanie, jakie nigdy przedtem nie były udziałem polskiego reżysera. „Dekalog” podbija kina i telewizje na całym świecie. Przebywająca w 1991 r. przez miesiąc w Rio de Janeiro przyjaciółka reżysera, reporterka Hanna Krall ze zdumieniem odkrywa, że filmem, na który pod kinem w jej okolicy codziennie ustawiają się długie kolejki, jest „Krótki film o miłości” („Dekalog 6”). W Paryżu wszystkie części „Dekalogu” nie schodzą z kinowego afisza przez ponad dwa lata, francuski dystrybutor w 1988 r. wprowadza na ekrany aż cztery filmy reżysera. Zachodni producenci sami ustawiają się w kolejce do Kieślowskiego, oferują niewyobrażalne w ówczesnej Polsce honoraria i budżety.

Pozostało 91% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej