Ewa i Paweł Pawlakowie solo i w duecie zilustrowali łącznie 105 książek, w tym 32 na zamówienie zagranicznych wydawców. Wiele z nich to książki autorskie. Ilustrowane przez nich tytuły ukazały się w 21 językach (nawet po islandzku!). Jeden z nich, „Przepraszam, czy jesteś czarownicą?”, miał 13 wersji językowych – od Japonii i Tajlandii po USA.

Ewa przetłumaczyła na polski 9 książek dla dzieci. Paweł jest autorem 15 scenografii teatralnych. Zaprojektował 1 wrocławską fontannę i 1 logo Wrocławia. Swoje prace pokazywali na 50 wystawach, z czego ostatnia, monograficzna „Para – buch! Nie tylko ilustracje Ewy i Pawła Pawlaków” (2017), odbyła się we wrocławskim Muzeum Narodowym. Za swoją twórczość uzyskali 56 nagród, nominacji i wyróżnień.

Są wrocławianami. Spotkali się podczas licealnej olimpiady wiedzy o sztuce. Na finał do Warszawy pojechali osobno, a wrócili razem. Ona – krasnoludek z głową w lokach, on – kawał chłopa o duszy dzieckiem podszytej. Wyglądają jak Masza i Niedźwiedź. Od tej pory działają synchronicznie, łapka w łapkę, pędzelek w pędzelek. Dzielą zamiłowanie do kotów, dobrej kuchni, ornitologii i ogrodnictwa.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej