E Rex: Unmaking the Myths of Our Gendered Minds
Cordelia Fine
W.W. Norton & Company, Nowy Jork

Słyszeliście też zapewne, że testosteron, hormon wytwarzany w męskich jądrach (łac. testes), sprawia, że mężczyźni są zawsze gotowi do rywalizacji oraz do wymiany samochodu i partnerki na nowszy model. Kobiety go nie mają, więc pragną stabilnych związków. Z tego samego powodu mają łagodniejszy charakter i dlatego nie nadają się na kierownicze stanowiska. Same zresztą szczerze wolą rodzinne szczęście od kariery!

Na tych założeniach bazuje dzisiejsze społeczeństwo – towarzyszą nam od kołyski po grób. Społeczeństwo od chwili narodzin wkłada nas do różnych becików, potem daje nam różne zabawki, a w dorosłym życiu podsuwa nam osobne czasopisma, różne portale internetowe, seriale, marzenia.

Jeśli nie mamy w Polsce dwóch czasopism o książkach – „Książki dla Niego” i „Książki dla Niej” – to chyba tylko dlatego, że nas, czytelników, jest za mało, żeby dzielić nas na jeszcze drobniejsze segmenciki. Z tym większą radością polecam więc czytelnikom, czytelniczkom oraz osobom niebinarnym rzecz, która obala mity współczesnego patriarchalizmu. To „Testesterone Rex” Cordelii Fine, psycholog z Uniwersytetu Melbourne. Tytuł to gra słów – autorka kpi w ten sposób z owego mitu, który jest równie popularny w popkulturze jak najsłynniejszy dinozaur. I zupełnie jak on też jest już wymarły.

Pozostało 89% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej