Anna i Karol Wilczyńscy - twórcy bloga islamistablog.pl, zajmują się edukacją na temat islamu i kultury arabskiej oraz pomocą integracyjną dla cudzoziemców w Polsce. Od 2014 roku regularnie odwiedzają obozy dla uchodźców w Europie i na Bliskim Wschodzie, badając kwestię pomocy humanitarnej oraz związanych z nią nadużyć. Angażują się w organizację spotkań międzyreligijnych na lokalnym poziomie. Anna jest arabistką, Karol jest dziennikarzem. Mieszkają w Krakowie

Renata Radłowska: A gdyby Jezus był gejem?

Karol Wilczyński: Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, bo orientacja seksualna nie ma znaczenia dla moich relacji z drugim człowiekiem. Jezusowa również nie. Interesuje mnie to, kim był, czego nauczał, co chciał przekazać. A uczył przecież miłości do każdego człowieka, o czym – jak się wydaje – katolikom w Polsce zdarza się zapominać.

Anna Wilczyńska: Orientacja seksualna nie mówi nam wszystkiego o człowieku. Może być ważnym elementem tożsamości, ale zawsze pozostaje jednym z wielu. Podobnie gdy słyszymy, że ktoś jest muzułmaninem, Żydem, migrantem. Czy to mówi nam wszystko o człowieku? Czy mówi, że ten człowiek jest czyimś synem, ojcem, nauczycielem, przedsiębiorcą, jaki ma stosunek do innych, do świata? Zapewne wielu chciałoby, żeby tak było. Wtedy każdego moglibyśmy nieomylnie i raz na zawsze zdiagnozować. Na szczęście jesteśmy bardziej złożeni.

Pozostało 93% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej