Broszura o wojnie

Ostatnie działania zbrojne na szwedzkich ziemiach toczyły się na początku XIX wieku, podczas wojny z Rosją o Finlandię. Szwecja pozostała neutralna podczas obu wojen światowych.

Dlatego wiadomość, że szwedzki rząd wysłał do obywateli broszurę na temat przygotowania się do wojny, zdziwiła cały świat. To jednak nic nowego: podobną broszurę dostali Szwedzi w roku 1943, a wysyłkę powtarzano regularnie do 1961 r. Później, do 1991 r., materiały wysyłano tylko do urzędników w samorządach. Dlaczego broszura kryzysowo-wojenna wraca pod szwedzkie strzechy teraz i czy ma to coś wspólnego ze zbliżającymi się wyborami do parlamentu?

W oficjalnej wypowiedzi dla dziennika „Svenska Dagbladet” ministrowie obrony i sprawiedliwości uspokajają, że jest ona częścią narodowej strategii obrony i odpowiedzią na nowe wyzwania niesione przez globalizację i digitalizację. Rząd szwedzki ocenia, że poziom bezpieczeństwa narodowego zmienił się w ostatnich latach, a broszura wzmocni społeczeństwo, przygotowując Szwedów na wszelkie sytuacje kryzysowe.

Pozostało 95% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej