CV: Jacek Butrymowicz (1935)
reżyser „Kwiatu paproci” (1972), serialu „Śmieciarz” (1987), telewizyjnego „Virtuti” (1989) oraz spektaklu Teatru Telewizji „Tajemnica przeszłości” (1997). Jako drugi reżyser współpracował m.in. z Januszem Morgensternem, Jerzym Passendorferem, Krzysztofem Zanussim i Ryszardem Berem („Cudzoziemka”, 1986)

W PRL-u wiele filmów trafiało na półki głównie z powodów politycznych. Większość z niej zdejmowano, ale pańskiego „Kwiatu paproci” z 1972 roku nie zdjęto.

– Zaczęła się już gierkowska euforia, a my chcieliśmy pokazać, że nie wszystkim dobrze się wiedzie, że na prowincji rządzą układy. Bohater Lolek Gajewski grany przez Bogdana Łazukę, w białym golfie i w białych skarpetkach, to warszawski cwaniak. Pożyczonym citroënem przyjeżdża do małej miejscowości, żeby odebrać od kogoś pieniądze. Dłużnika jednak nie zastaje. W miejscowym hotelu zaczyna się zjazd absolwentów lokalnego liceum. Lolek z powodu rzekomej znajomości angielskiego zostaje tam zaangażowany jako tłumacz. Bo jeden z absolwentów to milioner z Chicago. Lolek zgadza się na tę posadę, usłyszawszy o skarbie, który po wojnie ukryto gdzieś w okolicy…

Pozostało 95% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej