––––––––––

Rafał Pankowski (ur. 1976) socjolog i politolog, profesor nadzwyczajny Collegium Civitas w Warszawie, absolwent Eton College, potem stypendysta Uniwersytetu Oksfordzkiego, skończył nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim, doktorat i habilitację w dziedzinie socjologii kultury uzyskał w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Współredaktor antyfaszystowskiego magazynu „Nigdy Więcej”. W 2017 roku otrzymał odznakę honorową Rzecznika Praw Obywatelskich „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”

––––––––––

Nie ucichły echa wydarzeń z urodzinami Hitlera w lesie, a ktoś namalował swastykę na rzeźbie Güntera Grassa w Gdańsku. Wiele lat temu Marcin Kornak, nieżyjący już założyciel waszego stowarzyszenia, powiedział mi, że w Polsce lekceważy się neonazizm. Miał rację?

– Od roku 1996, gdy założyliśmy stowarzyszenie Nigdy Więcej, informujemy o tym, co się w kraju w tych sprawach dzieje. Dziś dzieje się źle. Bardzo wiele zależy jednak od nas, czyli od obywateli. Władza wszystkiego za nas nie załatwi. Nic nie zastąpi zwykłej ludzkiej przyzwoitości czy solidarności w reagowaniu na zło, które dzieje się obok. Zjawisko neonazizmu przez ponad 20 lat opisywaliśmy w kolejnych numerach pisma "Nigdy Więcej". I niestety wciąż mieliśmy o czym pisać.

Pozostało 92% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej