Info
Film „Ikar” Bryana Fogela i inne nagrodzone na festiwalu Sundance produkcje można oglądać na Sundance TV oraz na platformie Netflix

Grigorij Rodczenkow przez 30 lat pompował rosyjskich sportowców środkami dopingującymi. Kiedy zdradził, jak działała Rosyjska Agencja Antydopingowa – Rusada, musiał uciekać do USA. Pomógł mu reżyser Bryan Fogel.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Grigorij Rodczenkow. Skruszony dopingowy mafioso

Przy jednej lampie

Dla Rodczenkowa, absolwenta chemii na moskiewskim Uniwersytecie im. Łomonosowa, znalezienie składników, które po zmieszaniu dadzą sportowcom siłę i odporność większą niż u kolegów, było obsesją. Słynął z opracowywania autorskich mieszanek.

W czasie olimpiady w Soczi w 2014 roku zaproponował sportowcom połączenie trzech zabronionych składników – sterydów metenolonu, trenbolonu i oksandrolonu, które zmieszane z alkoholem były szybciej przyswajane i też szybciej wydalane z organizmu. Sportsmenom kazał mieszać je z whisky Chivas, sportsmenkom z wermutem. Koktajl działał cuda. Po wycieńczającym dniu sportowcy szybko odzyskiwali pełnię sił. Ich reprezentacja wygrała klasyfikację medalową, zdobywając 13 złotych. Dziś wiemy, że ponad połowę nielegalnie.

Pozostało 85% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej