Andrzej Krakowski - ur. w 1946, reżyser, scenarzysta, producent filmowy, pedagog, pisarz, rysownik; profesor City University of New York, doktor sztuk filmowych. Studiował w PWSTiF w Łodzi i w American Film Institute. Producent m.in. nominowanego do Oscara „California Reich”, dwukrotny zdobywca nagrody Emmy za serię „We Are New York” oraz popularnego na Broadwayu musicalu „King David”. Reżyser m.in. „Looking for Palladin”, „Farewell to My Country” i „Campfire Stories”. Autor wydanych w Polsce książek „Pollywood: jak stworzyliśmy Hollywood”, „Pollywood II: uciekinierzy w raju” i „Dziura w całym/Hole in the Whole” (rysunki). Emigrant 1968. Mieszka w Nowym Jorku

Wyjechał pan w 1968 roku.

– Nie wyjechałem na żydowskich papierach, tylko na ministerialne stypendium do Hollywood. Możemy, tak jak wszyscy w Stanach, być na ty?

Zadzwonił do mnie wiceminister kultury Zygmunt Garstecki, dostali propozycję trzymiesięcznego stypendium do Los Angeles i mogę pojechać, będę przyczepiony do Paramount Pictures. Pierwsza reakcja mojego ojca: „Na nic się nie zgadzaj, coś tu się knuje”, ale potem, już spokojnie: „Właściwie to co ci się może stać? Mamy tam kuzynów, nie dadzą ci zginąć. Dam ci jeszcze Dzidkę”. W rodzinie był ślub, dobry pretekst do krótkiego wyjazdu też dla młodszej siostry.

Pozostało 96% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej