Zmieniamy świat

red
15.11.2013 10:56
A A A
Kora Jackowska podczas konferencji

Kora Jackowska podczas konferencji "Narkotyki: koniec wojny?", październik 2012 (Fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta)

"Gazeta Wyborcza" znana jest z inicjowania i wspierania najważniejszych ogólnopolskich i lokalnych akcji społecznych, edukacyjnych i kulturalnych.
Zajmuje się tym nasz dział Rozwoju Redakcji i Akcji Społecznych.

Dzięki nam:

- nauczyciele używają na lekcjach Wikipedii

- setki tysięcy Polaków zaczęły biegać

- wprowadzono nowe standardy opieki medycznej

- ministrowie spotykają się ze zwykłymi ludźmi

Nasze akcje to m.in.:

- Polska Biega. Największa tego typu w Polsce, promująca bieganie i zdrowy tryb życia. Jej kulminacją jest Weekend Polska Biega, kiedy zachęcamy władze gmin, szkoły, kluby sportowe, domy dziecka, parafie, firmy, zakłady karne i nieformalne grupy biegaczy do organizowania "biegów dla każdego".

- Leczyć po ludzku. W kilku poprzednich edycjach zajmowaliśmy się prawami pacjentów, profilaktyką, organizacją służby zdrowia. Pisaliśmy o raku i kolejkach do lekarza. Przeprowadziliśmy wykłady dla ok. 20 tysięcy lekarzy o efektywnej komunikacji z pacjentem, wydaliśmy poradniki o zdrowiu. W najnowszej edycji "Leczyć po ludzku" opisujemy, jak zapobiegać chorobom, jak się skutecznie badać, jak oswoić lęk przed nieoczekiwanym schorzeniem.

- Szkoła z klasą 2.0. To jedna z naszych akcji dla uczniów. Od czterech lat inspirujemy nauczycieli, by przeprowadzali projekty z wykorzystaniem najnowszych technologii - by nauka w polskiej szkole odpowiadała wyzwaniom XXI wieku.

- Młodzi, odwagi! Akcja, w której m.in. namawialiśmy szkoły do podpisania "Manifestu zdrowego życia" i włączenia się w akcję promującą zdrowy styl życia wśród dzieci i młodzieży.

- Jak urządzić świat. To akcja, podczas której debatowaliśmy z młodzieżą w szkołach średnich o problemach współczesnego świata. Zastanawiamy się, jak ograniczyć głód na świecie. Czym dla młodych jest internet? Co zrobić, żeby nasze życie po kryzysie było lepsze?

- Projekt.Praca. Wywołaliśmy publiczną dyskusję o sytuacji młodych na rynku pracy. Zorganizowaliśmy dla nich cykl warsztatów wspierających w kilku miastach Polski, w których uczestniczyło kilkuset studentów.

Organizujemy debaty. Zajmujemy się w nich ważnymi społecznie tematami, nagłaśniamy je, inspirujemy publiczną dyskusję. Debaty te są miejscem, gdzie spotykają się obywatele z władzą, a wnioski z nich bywają przyczynkami do podejmowania ważnych decyzji. Tak było m.in. podczas debat: "Narkotyki - koniec wojny", "O czym można mówić w polskim Kościele", "Kto zyska, a kto straci na deregulacji zawodów", "Kiedy do strefy euro".

Na stronach redakcyjnych Fala Dobra w "Gazecie Wyborczej" i jej reporterskim dodatku - "Dużym Formacie" - przedstawiamy reportaże o problemach społecznych, o możliwościach ich rozwiązania, o ludziach, których życie może być inspiracją dla innych.