Encyklopedia Gazety Wyborczej

11.01.2005 13:22
A A A
Komunikat prasowy

12 stycznia 2005 roku Agora rozpoczyna kolejną serię wydawniczą pod tytułem Encyklopedia Gazety Wyborczej. Pierwszy bezpłatny tom Encyklopedii ukaże się w rekordowym nakładzie 700 tysięcy egzemplarzy. Kolejne tomy w cenie 37 zł każdy będą do kupienia wraz z "Gazetą Wyborczą" w każdą środę przez kolejnych 19 tygodni. Cena "Gazety Wyborczej" w tym dniu pozostanie bez zmian. Encyklopedia została opracowana we współpracy z Wydawnictwem Naukowym PWN, a cała seria wydawnicza powstała w wyniku umowy ze spółką wydawniczą Mediasat.

"Encyklopedia, tak jak i Kolekcja, znakomicie wpisuje się w misję i styl Gazety Wyborczej i jest dobrym narzędziem trwałego budowania wizerunku gazety poważnej. Mamy nadzieję, że Encyklopedia będzie kolejnym sukcesem wydawniczym Agory i na stałe wejdzie do domowych bibliotek" - powiedziała Wanda Rapaczynski, prezes zarządu Agory.

Encyklopedia Gazety Wyborczej składa się z 20 tomów w oprawie twardej, z których każdy liczy 800 stron. Zawiera ponad 100 000 haseł i ponad 10 000 ilustracji. To, co ją wyróżnia, to dodanie do podstawowego zestawu haseł "dziennikarskich", związanych z bieżącymi wydarzeniami w Polsce i na świecie, jak na przykład "Owsiak, Jerzy". A takie hasła jak "Biesłan" zostały dodane na życzenie redakcji "Gazety Wyborczej". Dzięki temu będzie to najbardziej "współczesne" wydanie encyklopedyczne na polskim rynku. Zestaw i dobór haseł ma charakter w pełni oryginalny i nie stanowi repliki żadnej z encyklopedii wydanych nakładem PWN.

Dodatkowo każdy tom jest opatrzony specjalnym Suplementem Gazety Wyborczej "Co wtedy pisaliśmy" - wybrane hasła z encyklopedii są uzupełniane artykułami pochodzącymi z przeszło 15 lat Gazety. Suplement opracował zespół redakcyjny pod kierownictwem Juliusza Rawicza, zastępcy redaktora naczelnego i jest autorskim projektem "Gazety Wyborczej".

Encyklopedia to drugi projekt wydawniczy Agory ze spółka Mediasat. Pierwszym była Kolekcja Gazety Wyborczej, która jest sukcesem wydawniczym. W tej serii ukaże się 40 tomów słynnych powieści XX wieku. Kolekcja zakończy się 1 marca.

Mediasat jest pomysłodawcą serii i posiada duże doświadczenie w podobnych projektach w Europie i na świecie. Współpracowała przy realizacji podobnych projektów z takimi tytułami jak El Pais, Daily Mail, Le Figaro, czy La Repubblica.O Encyklopedii Gazety Wyborczej:

Ma ona charakter encyklopedii ogólnej, uzupełnionej o opracowany przez redakcję "Gazety Wyborczej" specjalny SUPLEMENT, zawierający artykuły z archiwum "Gazety" uzupełniające wybrane hasła w każdym z tomów.

Wśród ponad 100 000 haseł pokaźną grupę stanowią biogramy; jest ich blisko 30 000. Rozszerzone opisy mają państwa i terytoria zależne, a także kontynenty, oceany i morza. Towarzyszy im ponad 500 dokładnych map. Hasła uzupełnia wyjątkowo bogaty zbiór tabel (ponad 700) grupujących informacje historyczne, naukowe, polityczne i gospodarcze. Materiał ilustracyjny to ponad 10 000 fotografii, rysunków, diagramów i schematów.

Hasła w Encyklopedii Gazety Wyborczej zostały opracowane na podstawie zasobu encyklopedycznego gromadzonego w Wydawnictwie Naukowym PWN od blisko 50 lat. Zestaw i dobór haseł ma charakter w pełni oryginalny i nie stanowi repliki żadnej z encyklopedii wydanych nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN. Pracował nad nim doświadczony zespół redaktorów i koordynatorów na co dzień zajmujących się redagowaniem encyklopedii.

Jako klasyczna encyklopedia ogólna Encyklopedia Gazety Wyborczej ma właściwą dla tego typu publikacji strukturę i proporcje haseł. Około 50 procent stanowią hasła z szeroko pojętej humanistyki

i nauk społeczno-ekonomicznych, około 20 procent hasła z dziedziny geografii i nauk o Ziemi, a po około 15 procent hasła biologiczne oraz z nauk ścisłych i techniki. Zgodnie z zasadami tworzenia encyklopedii ogólnych - gdy przyjąć za kryterium klasyfikacji podziały regionalne - znaczna liczba haseł poświęcona jest Polsce i Polakom - około 20 procent. Samo hasło "Polska" liczy kilkaset stron i zajmuje przeważającą część tomu czternastego. Blisko 50 procent haseł związanych jest z Europą - z jej historią, sztuką, kulturą, nauką, gospodarką, geografią, ekonomią czy polityką oraz z Europejczykami. Jeśli chodzi o proporcje haseł ze względu na chronologię, to zdecydowanie więcej z nich dotyczy czasów nowożytnych, a szczególnie XX wieku. Zgodnie ze stosowaną przy tworzeniu zestawów haseł do encyklopedii ogólnych "zasadą odwróconej piramidy" im dalej w głąb dziejów, tym mniej haseł i mniej informacji. Ilustracją niech będą hasła biograficzne: kilkanaście procent stanowią biogramy osób żyjących, a ponad 50 procent biogramy osób, których życie i twórczość lub działalność miała miejsce (przynajmniej częściowo) w XX wieku.

Więcej informacji pod adresem www.gazeta.pl/kolekcja.