Tomasz Nałęcz - historyk i polityk, profesor Akademii Humanistycznej w Pułtusku, w latach 2001-05 wicemarszałek Sejmu, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. historii i dziedzictwa narodowego

Z wielkim rozmachem Narodowy Bank Polski przystąpił do świętowania 100-lecia złotego. 2 marca w centrum Warszawy, na dziedzińcu siedziby NBP i na przyległej ulicy Świętokrzyskiej, odbył się wielki festyn z atrakcjami dla dzieci i całych rodzin. Były konkursy z nagrodami, koncerty, fotoplastykon, a na koniec wielki 30-kilogramowy tort urodzinowy.

NBP, który ma wyłączne prawo do emisji złotego, upamiętnił jego setne urodziny okolicznościową emisją wykonanych ze złota oraz srebra zestawów monet o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 groszy oraz 1, 2 i 5 złotych. W towarzyszącym temu przedsięwzięciu folderze prezes NBP Adam Glapiński napisał: Dziś, tak jak w 1919 r., złoty reprezentuje naszą niezależność gospodarczą oraz państwową suwerenność. Za prezesem Glapińskim powtórzył to premier Mateusz Morawiecki, który 28 lutego br. napisał na Twitterze: Polski złoty był w momencie ustanowienia kolejnym krokiem do odbudowy niepodległego państwa, ale także jednoczenia się ziem polskich po 123 latach niewoli.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej