Olga Krzyżanowska, posłanka, wicemarszałek Sejmu, senator stała się jedną z twarzy rewolucji, za którą podziwiał Polskę świat. Pokazała, że można być politykiem, a jednocześnie wiedzieć od zawsze, że „pewnych rzeczy się po prostu nie robi”. Żyjącej w otoczeniu nowoczesnych, odważnych i wolnych kobiet przez myśl nie przeszło, że mogłaby nie być równa mężczyznom – że trzeba w jakiś szczególny sposób chronić prawa kobiet. Po latach uznała jednak, że tak.

W 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku swoją premierę miała książka „Olga, córka Wilka”. O wojennym dzieciństwie, młodości w PRL-u, miłości, pracy, „Solidarności” i karierze parlamentarnej rozmawiała z Olgą Krzyżanowską jej córka Magda Krzyżanowska-Mierzewska, która do współpracy zaprosiła zaprzyjaźnioną dziennikarkę Aldonę Wiśniewską.

Spotkanie wokół książki będzie miało miejsce w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20 w Warszawie) we wtorek, 25 czerwca br. o godz. 18:00. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Karolina Lewicka, dziennikarka Radia TOK FM, porozmawia z autorkami o bohaterce książki, jej największych pasjach, przyjaciołach, środowisku rodzinnym i politycznym.

Pozostało 92% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej