Kazimierz Pułaski zmarł 11 października 1779 r., po tym jak dwa dni wcześniej prowadził kolumnę wojsk szturmującą fortyfikacje Savannah - miasto w stanie Georgia obsadzone przez Brytyjczyków. Żołnierze wynieśli dowódcę z pola bitwy, a po usunięciu kuli przez lekarza, przetransportowali go na okręt Wasp, który płynął do pobliskiego Charlestonu. Jednak już na morzu gorączkujący Pułaski zmarł.

Gdzie znajduje się jego ciało, było przedmiotem domysłów.

Czy generał był kobietą?

Zespół, w skład którego weszli m.in. profesor antropologii Virginia Hutton Estabrook, jej doktorantka Lisa Powell, historyk Chuck Powell oraz profesor antropologii Megan Moore, przebadał szczątki Kazimierza Pułaskiego, które znajdowały się w pobliżu upamiętniającego go pomnika w Savannah, wzniesionego w poł. XIX w.

- Według najbardziej wiarygodnej wersji Pułaski został pochowany w oceanie z powodu panujących wówczas wysokich temperatur - mówi dr hab. Maciej Trąbski, historyk wojskowości z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. - Funkcjonowała także druga wersja, ale bardziej jako przypuszczenie, że we został pochowany w pobliżu Savannah.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej