Od redakcji: Bohaterem książki Patricii Posner jest Niemiec z Siedmiogrodu Victor Capesius (1907-85), doktor farmacji, wieloletni przedstawiciel medyczny firmy Bayer będącej częścią koncernu IG Farben, firmy o znaczeniu strategicznym dla Trzeciej Rzeszy. W sierpniu 1943 r.  został powołany do wojska, odbył sześciotygodniowe szkolenie w szeregach Waffen-SS (ukrywszy informację, że jego żona była pół-Żydówką). W randze kapitana SS pracował krótko w centralnym składzie sanitarnym w Warszawie, a następnie w obozach koncentracyjnych Sachsenhausen i Dachau.

***

W grudniu 1943 r. przybył do KZ Auschwitz, by już dwa miesiące później, po rozstrzelaniu jego szefa oskarżonego o sianie defetyzmu,  zostać głównym farmaceutą w obozie.

Po wojnie pomyślnie przeszedł procedurę denazyfikacyjną, oskarżony o zbrodnie wojenne został dopiero w latach 60. – w tzw. drugim procesie oświęcimskim został skazany na dziewięć lat więzienia, odsiedział trzy. Wrócił do dawnego życia jako szanowany aptekarz. Nigdy nie okazał skruchy.

Pozostało 94% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej