*Dr Marek Rezler – historyk, biografista, publicysta, zajmuje się głównie dziejami Wielkopolski. Współredaktor „Encyklopedii powstania wielkopolskiego”, nakładem wydawnictwa Rebis ukazała się jego książka „Powstanie wielkopolskie. Po 100 latach”

Piotr Bojarski: 9 stycznia 1919 r. powstańcy na zdobytych na Ławicy maszynach mieli dokonać nalotu na lotnisko niemieckie we Frankfurcie nad Odrą. Miał to być odwet za naloty z 7 i 8 stycznia 1919 r. na lotnisko w podpoznańskiej Ławicy. Przez lata uznawano to za pewnik, tymczasem okazuje się, że to mit?

Dr Marek Rezler: Tak. Jeszcze pół roku temu byłem święcie przekonany, że do nalotu na niemieckie lotnisko doszło. Tymczasem temat ten przebadał szczegółowo ksiądz Robert Kulczyński, salezjanin, który pasjonuje się dziejami lotnictwa wielkopolskiego. I wykazał, że nalot z 9 stycznia 1919 r. to legenda. Dowodem na takie twierdzenie była gruntowna analiza źródeł dotyczących lotnictwa, pamiętników, opracowań, a także akt zachowanych w Centralnym Archiwum Wojskowym w Rembertowie. Na moją prośbę prof. Grzegorz Podruczny z Collegium Polonicum w Słubicach dokonał dodatkowo analizy prasy niemieckiej wychodzącej we Frankfurcie w tym okresie. Nie ma w niej żadnej wzmianki o rzekomym polskim nalocie.

Pozostało 90% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej