Michał Olszewski, Rafał Żytyniec – ełczanie, autorzy pierwszego literackiego przewodnika po Ełku. „Ełk: Spacerownik po mieście niezwykłym”. Muzeum Historyczne w Ełku, 2014

Przed tablicą z nazwą Ełk, wczesną wiosną 1957 r., zatrzymał się ford taunus na bońskich numerach. Gisela (Gili) Skibowska wysiadła, żeby zrobić zdjęcie, które po latach nabiera symbolicznego znaczenia. Za kierownicą widać jakby skuloną postać. To Klaus Skibowski, młoda gwiazda dziennikarstwa niemieckiego, doradca kanclerza Konrada Adenauera. Jakby stres przykuwał go do kierownicy, jakby bał się wysiąść. 32-letni Skibowski wraca do gniazda rodzinnego. Ten powrót udokumentowany jest precyzyjnie, dzięki aparatowi Rolleiflex i dobrze zachowanym negatywom.

Skibowski urodził się 31 marca 1925 r. w rodzinie zamożnych mieszczan ełckich. W swojej historii powiatu ełckiego Reinhold Weber podaje, że pierwszym ochrzczonym w ełckim kościele św. Wojciecha jest jego ojciec Otto Skibowski, syn fundatora świątyni Joachima Skibowskiego. Otto pierwszy raz zwraca na siebie uwagę w czasie plebiscytu w lipcu 1920 r., zakładając wraz z pastorem Rathke Służbę Ojczyźnianą (Heimatdienst). Organizują m.in. pomoc przybywającym na głosowanie z Rzeszy. Zachowało się zdjęcie, na którym ojciec Skibowskiego kroczy w pierwszym rzędzie plebiscytowego pochodu: przed nim tylko osioł z napisem na tabliczce: „Głosowałem za Polską”.

Pozostało 85% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej