Wbrew utartemu poglądowi większość Niemców nie popierała NSDAP, gdy w kraju istniała legalna opozycja. Na tym obiegowym sądzie oparła się TVP, publikując spot, który oskarżycielskim tonem głosi: "Niemcy, to wy w demokratycznych wyborach wybraliście Adolfa Hitlera i NSDAP".

  • 1 maja 1937 r., Józef Stalin (pierwszy z lewej na górze) z najbliższymi współpracownikami odbiera defiladę na placu Czerwonym. Poniżej pierwszy z lewej stoi marszałek Michaił Tuchaczewski, który 11 dni później został aresztowany, a 11 czerwca osądzony i rozstrzelany. Obok niego stoi dowódca Moskiewskiego Okręgu Wojskowego, komandarm I rangi Iwan Biełow. Był w składzie Kolegium Specjalnego, które skazało Tuchaczewskiego na śmierć, a sam został rozstrzelany rok później. Czwarty od lewej - marszałek Aleksander Jegorow stracony w lutym 1939 r. Starości dożyli jedynie marszałkowie Klimient Woroszyłow (w środku) i Siemion Budionny (pierwszy z prawej). Wojna Stalina z Armią Czerwoną. Paranoiczna czystka ułatwiła Hitlerowi rozbicie sił radzieckich w 1941 r.
  • Francuski aktor Pierre Brice (naprawdę Pierre de Bris) jako Winnetou oraz Amerykanin Lex Barker, który grał Old Shatterhanda, na planie filmu o bohaterskim Apaczu. Niemcy z RFN oraz Jugosłowianie nakręcili w latach 60. jedenaście filmów o Winnetou. W Europie cieszyły się one wielkim powodzeniem po obu stronach żelaznej kurtyny. Karol May, czyli Old Shatterhand, ukochany pisarz Hitlera