'Bokseł, pijak i dziwkarz' - tak o sobie mówił (sepleniąc) sam Leopold Tyrmand. Jednak ci, którzy go znali zaprzeczają. Bokserem nie był, nosił okulary, był niski i raczej słaby. Pił umiarkowanie, a dziwkarzem był nie większym, niż inni w jego środowisku. Z pewnością odznaczał się bezkompromisowością i wolał głodować, niż pracować dla władz komunistycznych. Oto jeden w większych bon-vivantów PRL.

Więcej o Tyrmandzie w archiwalnym numerze dodatku Ale Historia
Jak żył i pisał Leopold Tyrmand? Przeczytaj w książkach >>

A w numerze aktualnym, poświęconym Powstaniu Warszawskiemu, m.in:
- Teksty o życiu codziennym w powstańczej Warszawie
- Artykuł o tym jak została podjęta decyzja o rozpoczęciu w Warszawie walki z Niemcami
- Rozmowa Janem Ołdakowskim, dyrektorem Muzeum PW, który argumentuje, że powstanie musiało wybuchnąć.
Więcej
    Komentarze
    "Zły" był dziełkiem do bólu grafomańskim, ale mimo tego czytałem je kilka razy z wypiekami ze względu na opis miejsc, które jeszcze nie zmienione lub zmienione niewiele pamiętałem z dzieciństwa.
    już oceniałe(a)ś
    21
    5
    Geniusz. Dziennik jest utworem w wiekszosci fikcyjnym, sciagnietym z H. Millera, ale czyta to sie swietnie. Zly jest powiescia slaba, ale pierwsza "Pulp Fiction" napisana w PRL. Facet wiedzial co i jak pisac, gdzie przebywac, kiedy byc Polakiem a kiedy Zydem. To jest taki pierwowzor Kosinskiego, moze bardziej utalentowany, Naleza mu sie takze wielkie brawa za to, ze przeciwstawil sie komunie, minusy za to, ze byl lepszym PR'owcem niz pisarzem. Kiedys odbylem pielgrzymke do Rockford w stanie Illinois do jego domu, jestem jego wielkim fanem, ale rozumiem ze jest to czlowiek o bardzo pokreconej osobowosci. Kiedys zreszta rezyserka I. Siekierzynska miala o nim zrobic prawdziwy film biograficzny, ale te wszystkie niuanse jego zycia doprowadzily do tego, ze film nigdy nie zostal zrealizowany. Facet legenda, ktora sam tworzyl.
    @mazen17 Co ściągnął z Millera? Nastolatkę? Z tego co pamiętam, pisał tam o komunistycznej beznadziei, o której pomagały mu zapomnieć kolorowe jazzowe skarpetki. Pisał także o mieszkaniu w YMCA i o tym jaką kreaturą był Kałużyński. Miller coś wspominał o Kałużyńskim? :)
    już oceniałe(a)ś
    7
    7
    Barany!! zdejmijcie z filmiku mojego opla, bo ten Tyrmanda to nie opel rekord c z lat produkcji 1966-72, tylko dużo dużo starsze autko! Róbcie te filmiki i research dokładnie, albo wcale, a nie wciskacie ludziom auto youngtimerskie!! de.wikipedia.org/wiki/Opel_Rekord Co do nabycia opla to za komuny były instytucje które miały niejako prawo z przydziału do zaimportowanych samochodów, było tak na pewno do lat 60tych, sam MSZ importował 300aut rocznie ze zgniłego zachodu, bo czymś trza było jeździć, tyle że przepisy celne czyniły nieopłacalnym dla szarego człowieka (chyba ze w ramach mienia przesiedleńczego) jakas namiastka tu: nowahistoria.interia.pl/prl/news-gieldy-samochodowe-w-czasach-prl,nId,1103218 Fenomen polegał na tym, że auta miały zakłady pracy(parę sztuk, rózne rady narodowe, instytucje państwowe, a nie prywatni, do póki nie powstało mpt-taksówki to jedynie badylarze w latach 70tych sprowadzali, marynarze, sęk w tym że od 1965 roku wyprodukowane auto w PL zyskiwało (sic!) na swojej wartości, zamiast maleć, bo podaż mała a popyt wielki, sam pamietam fiata 125p ojca jak kosztował po zejsciu z placu fabryki 10000 a dwa razy tyle po usunięciu usterek jak się dotarł silnik po 2tys km, każdy zaczepiał i chciał odkupić, taka uroda PRLu była, ekonomia marksistowska, ale ekonomia!). Większośc to bzdety w tym filmiku nie ma żadnych wartości!!
    już oceniałe(a)ś
    12
    1
    Ale dziennikarz wie ile w tym czasie kosztował piękny nowy opel ? I jak to się ma do "tragicznej" walki Tyrmanda z komuną.
    @jan.go Walka z komuną nie musiała polegać na podkładaniu bomb. ostentacyjne okazywanie, że ma się socjalizm w dupie miało swoją wartość.
    już oceniałe(a)ś
    17
    9
    @wmc-33 wszystko się zgadza tylko on tu robi za bohatera ,a komuna takich jak on nie ruszała normalny robol już dawno dostał by w dupę ,artysta nie
    już oceniałe(a)ś
    16
    4
    złego przeczytałem chyba w 60r, z wypiekami na twarzy,bohaterska walka dobra ze złem. dziś jestem pod wrażeniem opisów warszawy-miejsca opisane są wręcz dotykalne. nawet zaczep bramy na bazarze,o który potknęła się marta był w bramie od ząbkowskiej. tylko chyba bazar różyckiego nigdy nie nosił nazwy CIUCHY. może na poczatku lat 50 ale tak daleko moja pamiuęć nie sięga. w latach 60 ciuchy były na lubelskiej.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Mroczny świat totalitaryzmu i komunistycznego kultu jednostki, a tu w 1955r. a wiec jeszcze przed Gomułką, wydają zdeklarowanemu antykomuniście "Złego", czyli powieść opisującą patologie społeczne, które według ówczesnej propagandy w tej epoce nie miały prawa istnieć. Więc albo ten komunizm w Polsce nie był taki totalnie zły, ale wtedy to IPN łże, albo IPN ma rację, ale wtedy oznacza to, że ówcześni komuniści byli masochistami. Może to też oznaczać, że niektórym "bohaterom" tamtych czasów, którzy chętnie z władzą współpracowali ( Tyrmand zresztą też to robił) należy teraz podkolorować życiorysy. To zresztą teraz jest bardzo modne w niektórych dzisiejszych kombatanckich środowiskach , które podczas tej kontestacji antykomunistycznej nabawiły się jedynie odleżyn od styropianu.
    już oceniałe(a)ś
    13
    7
    Nie jest moim celem określanie wartości książki Zły, ale to pierwsza książka /w tym czasie/ którą czytałem z wypiekami na twarzy.Po wałkowaniu Lenina Marksa i Engelsa oraz książek w stylu "na barykady ludu roboczy" ona dawała mi uczucie tajemniczości i jakiś obrazek "dzikiego Zachodu". Na pewno teraz inaczej bym to ocenił, ale w tamtych latach byłem po prostu młodym!!
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Gdy trzeba, pisał w Konsomolskiej Prawdzie, a kiedy indziej pluł na komunistów. Gdy trzeba, pornograf, a kiedy indziej - oborońca wartości. I oczywiście zawsze lansik, lansik. Byle więcej z tego mieć dla siebie. Zwykły żydowski cwaniaczek bez żadnych zasad, dokładnie taki sam jak nieco później Kosiński.
    już oceniałe(a)ś
    9
    8
    `