Awanturnik, o którym mówił cały świat. Michał Drzymała - bohater z przypadku

red. Małgorzata Bożek; animacja: Rafał Kucharczuk
21.08.2015 20:21

Michał Drzymała zasłynął jako bohater, jakiego Polska nigdy wcześniej nie miała. Był prostym chłopem, który stał się sławny za sprawą swojego sporu z władzami pruskimi. Mówiono o nim nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Pisał o nim Lew Tołstoj, czy Henryk Sienkiewicz. Sam Drzymała był jednak przypadkowym bohaterem i nie cieszył się dobrą opinią. Oskarżano go o alkoholizm oraz przypisywano kalectwo.

Kiedy władze pruskie nie wydały zgody na budowę domu, Drzymała uciekł się do fortelu i zamieszkał w wozie cyrkowym. Nie przejmując się ciągłymi konfiskatami pojazdu, w końcu zamieszkał w ziemiance, za co wielokrotnie lądował w kozie. Mimo swojej sławy, która obiegła cały świat, Drzymała spędził starość bez grosza przy duszy. Swój słynny wóz sprzedał.

Więcej o życiu Michała Drzymały dowiecie się z najnowszego wydania Objazdowego Muzeum Historii Polski. W każdy poniedziałek, od 6 lipca, przez 13 tygodni, w tygodniku 'Ale Historia' krążymy razem z Wami po Polsce - w czasie i przestrzeni.

Partnerem Strategicznym cyklu jest Fundacja PZU. Honorowy patronat objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zapraszamy na: wyborcza.pl/objazdowemuzeum

Scenariusz oparty na źródłach:
'Michał Drzymała: prawda, legendy, anegdoty', Józef Podgóreczny, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1971,
'100 postaci, które miały największy wpływ na dzieje Polski', Konrad T. Naylor, Wyd. Plus, 1996,
'Michał Drzymała' [w:] 'Polski Słownik Biograficzny', autor hasła: Apoloniusz Basiński.