Izrael Poznański, drugi po Karolu Scheiblerze 'król bawełny' z Łodzi, to postać pełna sprzeczności. Z jednej strony przyklejono mu łatkę wyzyskiwacza, z drugiej biznesowego geniusza, który potrafił dzielić się swoim bogactwem.

Do 'czarnej legendy' fabrykanta przyczynił się podobno spokrewniony z Poznańskimi Paweł Hertz. W opowiadaniu 'Ucieczka z krainy Lambertów' niepochlebnie opisywał ród łódzkiego przedsiębiorcy. Tymczasem Izrael Poznański był człowiekiem ciężko pracującym i wytrwale dążącym do celu. Posiadał rodzaj intuicji, która w interesach prowadziła go zwykle w dobrym kierunku. Tak było na pewno, kiedy zainwestował pieniądze w 200 angielskich krosien. Wiedział też, jak cenni są jego pracownicy. Wybudował dla nich osiedle mieszkaniowe tuż przy fabryce, ale też płacił im w okresach przestojów, by nie tracić znających się na swojej pracy specjalistów.

Zdjęcia, które wykorzystaliśmy w animacji pochodzą ze strony: Muzeum Miasta Łodzi


Przeczytaj więcej o Izrealu Poznańskim w artykule Michała Matysa: Poznański, król Łodzi


Więcej o życiu Izraela Poznańskiego dowiecie się z najnowszego wydania Objazdowego Muzeum Historii Polski. W każdy poniedziałek, od 6 lipca, przez 13 tygodni, w tygodniku 'Ale Historia' krążymy razem z Wami po Polsce - w czasie i przestrzeni.

Partnerem Strategicznym cyklu jest Fundacja PZU. Honorowy patronat objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zapraszamy na: wyborcza.pl/objazdowemuzeum

Czytaj teraz

Przydatne linki

Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    `