Twierdza Przemyśl. Szpiedzy w natarciu

red. Małgorzata Bożek, animacja: Dorota Halicka
07.08.2015 18:36

Twierdza Przemyśl to prawdziwy fenomen wśród obiektów obronnych. Nazywana polskim Verdun, była trzecim co do wielkości fortem w Europie, a jej budowę nadzorował cesarz Franciszek Józef.

Strategiczne położenie Przemyśla szybko wykorzystali szpiedzy biorący udział w tajnych rozgrywkach między mocarstwami. To właśnie tutaj działał Alfred Redl, pseudonim 'Opernball-13', zaliczany do jednego z największych szpiegów przed I wojną światową. Aż trzy wojenne oblężenia twierdzy, z których najdłuższe trwało 173 dni, na stałe okryły to miejsce tajemniczością. Panująca klęska głodu przyczyniła się do opowieści o walkach, a nawet kanibalizmie. Wiele z tych pogłosek do dzisiaj nie zostało wyjaśnionych.

Więcej o tajemnicach Twierdzy Przemyśl dowiecie się z najnowszego wydania Objazdowego Muzeum Historii Polski. W każdy poniedziałek, od 6 lipca, przez 13 tygodni, w tygodniku 'Ale Historia' krążymy razem z Wami po Polsce - w czasie i przestrzeni. Partnerem Strategicznym cyklu jest Fundacja PZU. Honorowy patronat objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Scenariusz oparty na źródłach:
'Tajemnice Twierdzy Przemyskiej. Przemyśl', Jan Rożański, Wyd. ?San-Set?, 2000,
'Przemyśl. Twierdza niezdobyta', Jacek Błoński, Wyd. Projekt Plus, 2011,
'Twierdza Przemyśl w Galicji : materiały z konferencji naukowej, Przemyśl 25-27 kwietnia 2002', red. t. Janusz Polaczek, Wyd. ROKEiN, 2003.

Zapraszamy na: wyborcza.pl/objazdowemuzeum

Polub nas na Facebooku