8 września 1939 r. Czołgi z 4. Dywizji Pancernej gen. Georga-Hansa Reinhardta wyprzedzają rozbite oddziały armii "Łódź" i docierają pod Warszawę, próbując zdobyć stolicę z marszu. Niemieckie radio triumfalnie ogłasza, że o godzinie 17.15 czołgi wtargnęły do Warszawy. Triumf był przedwczesny - natarcie zostało odparte, Niemcy stracili ponad 60 czołgów.

Następnego dnia na tyły ich 8. Armii rozciągniętej pomiędzy Łodzią i Warszawą niespodziewanie uderzają spod Kutna dywizje armii "Poznań"! Niemcy muszą porzucić myśl o szybkim zdobyciu Warszawy - ich jednostki są potrzebne, by ratować front na północ od Łodzi. Rozpoczyna się bitwa nad Bzurą.


Mapa Bitwy nad Bzurą

Kierunek - Warszawa

Oznaczony kryptonimem "Fall Weiss" plan ataku na Polskę zakładał szybkie zniszczenie zasadniczych sił polskich znajdujących się na zachód od Wisły. Twardy opór stawiany od 1 września przez żołnierzy armii "Łódź" utrudnił Niemcom zadanie, ale 3 września przełamali front pod Częstochową i wyszli na tyły tej armii. Niemieckie zagony pancerne parły w kierunku Warszawy.
Pozostało 93% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej