Wodniak pęcherzyka żółciowego

*
09.02.2012 12:57
A A A
Pisząc to muszę dodać jestem w wielkim stresie, więc proszę o jak najszybszą odpowiedź. Czekam w tej chwili na zabieg usunięcia pęcherzyka. Muszę dodać, że stwierdzenie, że mam złogi określono podczas badania USG 10 lat temu, w tym czasie miałem 2 kolki i nic po za tym, lecz często po jedzeniu jakiś dyskomfort w miejscu wątroby.
Ostatnio odczuwam większe klucia i to spowodowało, że udałem sie do lekarza i stąd decyzja na zabieg, ponieważ mam tak napisane w opisie badania USG, że pęcherzyk ma wygląd z tendencją do tworzenia wodniaka. Moje pytanie brzmi: czy mogę mieć nowotwór, ponieważ bólów nie mam, a gniecenie, nie wiem jak to nazwać, ale po prostu wiem, że coś w tym miejscu nie jest tak, czy badanie wykazałoby juz nowotwór, gdyby był? Wiem, że po usunięciu pęcherzyka będzie badanie laboratoryjne, ale do tego czasu mogę dostać zawału serca. Czy możecie coś na ten temat napisać. Dodam też, że badanie krwi, np. bilirubiny wykazało 0,8, dziękuję.

Nie ma powodu do niepokoju. W badaniu USG jamy brzusznej stwierdzono cechy wodniaka pęcherzyka żółciowego, który jest postacią przewlekłego zapalenia tego narządu.

Jest powikłaniem kamicy żółciowej, którą rozpoznano u Pana już wcześniej. Powstaje, gdy po zatkaniu przewodu pęcherzykowego nie dochodzi do zakażenia jego treści. W pęcherzyku gromadzi się płyn przesiękowy, który doprowadza do rozciągnięcia ściany pęcherzyka i jego znacznego powiększenia.

Odczuwane dyskomfort i kłucia, mogą być jedynymi objawami wodniaka. Objawy tej choroby nie muszą być bardzo nasilone. Zwykle stwierdza się wyczuwalny pod prawym łukiem żebrowym, powiększony, gładki i mało bolesny pęcherzyk, bez gorączki i objawów otrzewnowych. Mogą występować stałe, niezbyt nasilone bóle, często o charakterze tępym.

Z wodniaka może powstać ropniak pęcherzyka żółciowego, którego objawy są już poważniejsze. Ropniak powstaje, gdy dochodzi do zakażenia żółci. Pęcherzyk jest wyraźnie powiększony i napięty, występuje gorączka do 40°C z towarzyszącymi dreszczami i wyraźną obroną mięśniową.

Dobrze, że badanie USG wykonano w odpowiednim momencie, przed rozwinięciem się poważniejszych powikłań. Badanie histopatologiczne materiału oczywiście jest konieczne do potwierdzenia wcześniejszego rozpoznania i wykluczenia ewentualnych niewidocznych w badaniu USG zmian patologicznych.

Pokrewne tematy: www.gastrologia.mp.pl

Odpowiedziała:
dr n. med. Anna Mokrowiecka
specjalista chorób wewnętrznych
Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej
Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

Odpowiedzi przygotowuje: Medycyna Praktyczna: lekarze pacjentom.Wróć do serwisu | Przeczytaj regulaminSkomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX