Inwestorzy w kolejce do częstochowskich stref

Eliza Kwiatkowska
24.06.2016 11:00
A A A
Częstochowa, ul. Bojemskiego. Instalacja przygotowywana w ramach festiwalu IRON OXIDE

Częstochowa, ul. Bojemskiego. Instalacja przygotowywana w ramach festiwalu IRON OXIDE (MACIEJ KUROŃ)

Częstochowa jest jednym z nielicznych miast, które mają dwie specjalne strefy ekonomiczne.
W 2014 r. ponad 34 ha na terenach pohutniczych zostały objęte strefą Euro-Park Mielec, a istniejąca w mieście od lat Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna została powiększona o 36 ha w dwóch lokalizacjach - w pobliżu ISD Huty Częstochowa przy ul. Kusięckiej oraz na południe od ul. Leśnej w Skorkach, koło planowanego węzła autostrady A1.

W ciągu dwóch lat pozwolenia na działalność w obu strefach dostało osiem nowych firm oraz dwie już tam działające. Inwestorzy zadeklarowali w sumie prawie 600 nowych miejsc pracy i inwestycje w wysokości 110 mln zł.

W większości to firmy małe i średnie. Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej SSE, wylicza, że w 2015 r. blisko 60 proc. nowych inwestycji w strefie stanowiły właśnie te realizowane przez firmy małe lub średnie. I to polskie. Podkreśla, że to ostatecznie burzy mit stref ekonomicznych jako terenów dobrych wyłącznie dla dużych przedsiębiorstw z zagranicznym kapitałem.

Kogo już zachęciły ulgi?

W mieleckiej strefie w Częstochowie zainwestowały dotąd dwie spółki branży IT: x-kom i Retail Service. Pod budowę nowego zakładu wybrały rejon ul. Korfantego i Koksowej. - Inwestycja jest wspólna - wyjaśnia Paweł Iżyński, kierownik Centrum Obsługi Inwestora w Urzędzie Miasta. - Prawdopodobnie już we wrześniu zostanie sfinalizowana.

Z kolei w kawałku KSSE przy Kusięckiej ulokowały się Viper, Enckel, Hufgard Polska, CGR Polska i LiM.

Najbardziej zaawansowane są inwestycje CGR Polska, która produkuje podzespoły motoryzacyjne m.in. dla TRW oraz firmy Enckel - producenta oprzyrządowania do maszyn przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Następną firmą, która wejdzie z budową, jest częstochowski Viper, który ma drukarnię przy ul. Rejtana. - Niewykluczone jednak, że zostanie uprzedzony przez nową firmę, która stara się o zezwolenie na działalność w tym miejscu i chce jeszcze w lipcu ruszyć z budową - mówi Iżyński.

W strefie w Skorkach już rozpoczęło działalność niemieckie Wiko Klebetechnik, które produkuje kleje przemysłowe. - Tempo inwestycji było imponujące - przyznaje kierownik Centrum Obsługi Inwestora. - Firma przyszła do nas w lutym ubiegłego roku.

Oprócz nowych inwestorów strefą objęto też najnowsze inwestycje firm, które od lat działały w KSSE: TRW i GST Automotive Safety.

Przyszłość optymistyczna

Ruch w strefie trwa dalej. KSSE ogłosiła kolejne cztery przetargi dotyczące zezwoleń na działalność i sprzedaż działek przy Kusięckiej. Pierwszy z nich rozstrzygnięto wczoraj. - Firma, która wystartowała w tym przetargu, jest związana z Częstochową, i o tyle ciekawa, że kiedyś przeniosła część produkcji do Chin, a obecnie chce z nią wrócić - mówi Iżyński. Dane firmy ujawni prawdopodobnie po niedzieli, po uprawomocnieniu wyników przetargu.

Jeśli wszystkie cztery przetargi zakończą się pomyślnie, w KSSE przy ul. Kusięckiej zostanie tylko jedna działka.

Inwestorzy mają jednak do dyspozycji duży teren w Skorkach. Już pod koniec czerwca miejska spółka Agencja Rozwoju Regionalnego stanie się posiadaczem blisko trzyhektarowej działki. Chce tam wybudować hale i magazyny pod wynajem. Zostaną one objęte KSSE, tak by wynajmujący je przedsiębiorcy mogli skorzystać ze strefowych ulg.

Lada moment uprawomocni się też podział działki w Skorkach pod potrzeby kolejnego przetargu. Planowany jest on na koniec września.

Miasto pracuje również nad projektem Skorki II, który zmierza do powiększenia o 17 ha terenu inwestycyjnego. Być może powstanie tu tzw. SAG, czyli strefa aktywności gospodarczej. - Oczywiście, byłoby ideałem, gdyby udało się ten teren włączyć do KSSE, ale to długotrwała procedura i wymaga zgody rządu - podkreśla Paweł Iżyński.

W strefie Euro-Park Mielec Częstochowa prowadzi obecnie trzy projekty. - Pierwszy czeka na ogłoszenie przetargu, drugi jest już zaakceptowany przez zarząd Euro-Park Mielec, a w trzecim przypadku jest już podpisany list intencyjny - wylicza szef Centrum Obsługi Inwestora. - Mamy też zapytanie o duży projekt z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Dzięki ciężkiej pracy całego zespołu - Anny Mielczarek, Anety Herbuś i Beaty Stryjewskiej - PAIIZ nareszcie traktuje nas jak równorzędnego partnera.

W ostatnich latach Częstochowa wydała kilkanaście milionów złotych na uzbrojenie terenów w Skorkach i przy Kusięckiej oraz dojazdy do nich. Powstała nie tylko droga wzdłuż terenów w Euro-Park Mielec łącząca ul. Korfantego i Bojemskiego, ale też zlikwidowano wąskie gardło w postaci wiaduktu na skrzyżowaniu ul. Złotej z Odlewników, którym nie mogły jeździć ciężarówki.

Na tym nie koniec inwestycji w strefy. Niedawno MZDiT ogłosił przetarg na budowę kolejnego odcinka kanalizacji deszczowej w Skorkach. Trwają przygotowania do budowy drogi w rejonie Kusięckiej - ma powstać do połowy 2017 r. - Robimy wszystko, by tereny były gotowe na inwestora - zapewnia Iżyński.

Ostatnio miasto wpadło na innowacyjny pomysł wypromowania strefy za pomocą sztuki. Na terenach Euro-Parku Mielec odbył się festiwal Iron Oxide. Twórcy z nurtu street artu zasłonili olbrzymimi planszami z blachy ciepłociąg w pobliżu inwestycji x-komu. Na dwóch z nich powstały prace malarskie, na trzeciej - instalacja rzeźbiarska. W pierwszej edycji Iron Oxide - oprócz artystów z Monstfura - uczestniczyli Simpson oraz Tomasz Górnicki.

  • Znamy już Polskie Firmy Przyszłości

    Przez trzy miesiące prowadziliśmy akcję Polska Firma Przyszłości. Pokazywaliśmy polski biznes, jego mocne i słabe punkty. Przedstawialiśmy ludzi - liderów mikro: małego i średniego biznesu. W specjalnym Rankingu Polska Firma Przyszłości kapituła konkursu wyłoniła najlepsze mikrofirmy oraz z sektora MSP w kategorii Lider Produkcji oraz Lider Usług. Na gali finałowej, która odbyła się wczoraj, poznaliśmy laureatów ogólnopolskich i zwycięzców regionalnych.

    Poznajcie PEŁNĄ LISTĘ laureatów regionalnych i ogólnopolskich Rankingu.